Особливості спрощеної системи оподаткування (третя група)
Особливості спрощеної системи оподаткування (третя група)
Головне управління ДПС у Черкаській області, опубліковано 05 лютого 2025 о 16:43
Відповідно до норм Податкового кодексу України за наявності дотримання вимог юридична особа може самостійно обрати спрощену систему оподаткування та зареєструватися платником єдиного податку третьої групи.
Для реєстрації необхідно подати Заяву про реєстрацію платником єдиного податку третьої групи. Детально про це – у відео на каналі «Допомога платнику» – розповідає Світлана Добролежа, начальниця відділу податків і зборів з юридичних осіб у галузях будівництва та транспорту управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Черкаській області.
На день подання заяви у платника не повинно бути податкового боргу (крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Реєстрація суб'єкта господарювання Платником єдиного податку здійснюється протягом двох робочих днів від дати надходження заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування шляхом внесення відповідних записів до Реєстру платників єдиного податку (за умови відсутності визначених ПКУ підстав для відмови у реєстрації).
У разі відмови у реєстрації Платником єдиного податку контролюючий орган зобов'язаний протягом двох робочих днів з дня подання суб'єктом господарювання відповідної заяви надати письмову вмотивовану відмову, яка може бути оскаржена суб'єктом господарювання у встановленому порядку.
Разом з цим, не мають права обрати та перебувати на спрощеній системі оподаткування, платники, щодо яких у порядку, встановленому Законом України «Про санкції» (№ 3317-ІХ від 10.08.2023) були прийняті рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій). Заборона діє протягом строку застосування таких санкцій.
Також не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у сферах, що заборонені згідно з п. 291.5 ст.291 ПКУ.
За бажанням зареєстрований платник єдиного податку може отримати (у тому числі в електронному вигляді) Витяг з реєстру платників єдиного податку. Витяг діє до внесення змін до Реєстру.
Порядок визначення доходів та їх склад встановлений в ст.292 ПКУ.
Також, існують особливості в застосуванні ставок ЄП третьої групи (ст.293 ПКУ).
Так, ставки єдиного податку встановлюються у подвійному розмірі:
1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у пп. 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ (в 2025 році обсяг = 9 336 000 грн (1167 х8000));
2) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у 1 главі розділу ХІУ ПКУ;
3) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування (згідно з п. 291.5 ст.291 ПКУ).
Податковий (звітний) період для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал.
Податкова декларація платника єдиного податку подається у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, тобто, протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу.
Сплата єдиного податку має відбутися протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал. Податкова декларація подається до контролюючого органу за місцем податкової адреси.