Деклараційна кампанія – 2025 у розпалі. Нагадаємо, нинішнього року декларуємо доходи за торішніми витратами. І щоб платники Черкащини були максимально обізнаними з питань декларування, ми поспілкувалися з в.о. начальницею Головного управління ДПС у Черкаській області Тетяною Харьковською.
– Тетяно Олександрівно, відомо, що в межах кампанії декларування частина громадян, зокрема й підприємців, відповідно до законодавства зобов’язані подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи. При цьому є відповідні терміни для її подання.
– Спершу наголошу на тому, що декларування доходів – це особистий внесок кожного українця у фінансову підтримку держави, її обороноздатність. Маємо це усвідомлювати, адже в нинішній складний час для країни це надзвичайно важливо. Більше того, сплачені податки з отриманих доходів є запорукою своєчасного фінансування державних програм соціального спрямування.
Стосовно ж кампанії декларування – дійсно одна з умов – подання декларації у визначені терміни відповідними категоріями.
Так, фізичні особи – підприємці, окрім тих, що обрали спрощену систему оподаткування, та фізособи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, подають декларацію до 1 травня року, наступного за звітним. Це стосується й громадян, у яких виникає обов’язок щодо подання податкової декларації.
У випадку, коли громадянин перебуває за кордоном та отримує доходи з іноземних джерел і сплачує податки в іноземній юрисдикції, то має задекларувати ці іноземні доходи в Україні – так само до 1 травня. При цьому, щоб сплачені за кордоном податки враховувались в поданій декларації та зменшили суму податку, яку потрібно сплатити, їх необхідно підтвердити документально. Для цього потрібно отримати довідку іноземного контролюючого органу про суму отриманих доходів та сплачених у відповідній юрисдикції податків. Якщо ж у платника станом на звітну дату відсутні такі підтвердні документи, то відповідно до Податкового кодексу України такий платник має подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення терміну подання податкової декларації до 31 грудня року, наступного за звітним.
Окрім цього, подають декларацію фізичні особи – підприємці (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) у разі припинення підприємницької діяльності – протягом 20 календарних днів місяця, наступного за календарним місяцем, у якому провели державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОПу за її рішенням.
У переліку тих, хто подає декларацію, і резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання. Вони подають не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду.
Також подають фізичні особи, які заявляють право на податкову знижку. Їхній дедлайн – 31 грудня (включно) року, наступного за звітним.
– Яким чином можна подати цей документ? Ймовірно, є різні варіанти, адже не всі громадяни можуть перебувати на території України.
– Платник самостійно обирає спосіб подання декларації. При цьому прошу звернути увагу на те, що є змога швидкого й зручного подання декларації через електронні сервіси податкової. Для цього можна скористатися Електронним кабінетом платника, застосунком «Моя податкова» (на податкову знижку).
Загалом же є 3 способи подання:
- особисто або уповноваженою особою;
- поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення – не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного терміну подання;
- засобами електронного зв’язку в електронній формі через Е-кабінет або інші сервіси.
Громадяни, які отримували іноземні доходи та перебувають за кордоном, можуть надіслати декларацію поштою або в електронній формі. Це значно скорочує час і витрати.
– А якщо вчасно не подати – чи передбачена відповідальність?
– Так. За несвоєчасне подання податкової декларації передбачена відповідальність відповідно до чинного законодавства. Згідно з нормами глави 11 Кодексу (йдеться про ст.120 ПКУ) – фінансова та адміністративна відповідальності.
– А чи є такі платники, які незалежно від отриманих доходів не зобов’язані подавати податкову декларацію?
– Є такі. Вони звільняються від обов’язку подання декларації незалежно від виду й суми отриманих доходів. Це:
- малолітні/неповнолітні чи недієздатні особи, які водночас перебувають на повному утриманні інших осіб (у т. ч. батьків) і/або держави станом на кінець звітного податкового року, за таких осіб декларацію подає опікун або піклувальник (один із батьків);
- ті особи, які перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні чи ув’язненні на території інших держав на кінець граничного терміну подання податкової декларації;
- перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року;
- перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року.
До речі, є випадки, за яких подання податкової декларації вважається виконаним і відповідно декларація не подається (авт. - п. 179.2 ст. 179 ПКУ).
– Поясніть, будь ласка, що це за випадки?
– Це стосується платників, які отримали:
- доходи, зокрема й іноземні, які згідно з Кодексом не входять до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу (окремі види матеріальної, грошової допомоги тощо);
- доходи виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого доходу, наприклад, зарплата;
- доходи від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до Кодексу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких податок був сплачений при нотаріальному посвідченні договорів;
- доходи у вигляді обʼєктів спадщини, які відповідно до цього розділу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу.
Також податкова декларація не подається у випадках, прямо передбачених Податковим кодексом.
Водночас звертаюсь до всіх платників! Маємо пам’ятати – від відповідального ставлення до вимог законодавства та своєчасного виконання конституційного обов’язку залежить фінансова стабільність нашої держави та соціальний захист громадян.
Довідково:
Декларація про майновий стан і доходи подається відповідно до ст. 179 Податкового кодексу України за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2015 року за № 1298/27743 (зі змінами).
Інтерв'ю в.о. начальника Головного управління ДПС у Черкаській області Тетяни Харьковської для ІА "Україна Інформ".