Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

«Будуємо прозорі відносини між державою і підприємцями», – Володимир Жаврід про новий проєкт ДПС

, опубліковано 04 грудня 2024 о 09:08

Нещодавно Державна податкова служба запровадила новий проєкт  «Територія високого рівня податкової довіри». Окреслимо основні аспекти проєкту разом із в.о. начальника Головного управління ДПС у Черкаській області Володимиром Жаврідом.

– Пане Володимире, поясніть, будь ласка, кількома словами, що це за проєкт у цілому?

– В умовах воєнного стану бізнес, який продовжує працювати і сплачувати податки, потребує особливої підтримки від держави. Тож, Державна податкова служба запровадила новий проєкт – «Територія високого рівня податкової довіри». Така ініціатива спрямована на поліпшення бізнес-клімату, зміну підходів до комунікації з податковою службою та побудову прозорих відносин між державою і підприємцями.

В основі проєкту – ідея про те, що бізнес, який відповідає чітко визначеним критеріям, може отримувати підтримку з боку держави.

Відтак із 1 жовтня 2024 року для доброчесних платників запровадили відповідні особливості адміністрування податків, зборів, платежів. Такі платники будуть включені до Переліку платників податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства.

– Що це за Перелік та на який термін він передбачений?

– До такого Переліку входитимуть як юридичні, так фізичні особи – підприємці, які відповідатимуть певним вимогам та критеріям. Зауважу, що Порядок розрахунку критеріїв для включення платників податків до Переліку затверджено Наказом Мінфіну від 07.10.2024 №495, з яким можна ознайомитись у зручний для платника спосіб. Зокрема, з-поміж них: своєчасність та повнота виконання своїх податкових обов’язків,  відсутність спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів, та відповідність критеріям, зокрема щодо рівня сплати податків, розміру заробітної плати  тощо.

Перелік формується ДПС автоматично без участі платника, щоквартально, не пізніше останнього робочого дня березня, травня, серпня та листопада. Інформація публікується на субсайті «Територія високого рівня податкової довіри» на п'ятнадцятий робочий день з дня його затвердження. До речі, ДПС розробила субсайт «Територія високого рівня податкової довіри». Це – новий ресурс ДПС, де сконцентровано всю інформацію про проєкт. Тож, у разі включення платника до Переліку, ДПС повідомляє його про це шляхом надсилання відповідного повідомлення через Електронний кабінет протягом п’яти робочих днів після затвердження Переліку.

Якщо платник не бажає оприлюднення своїх даних, то він може подати повідомлення про відмову протягом 5 робочих днів після отримання повідомлення про включення.

Такі особливості встановлені на період дії воєнного стану в Україні й до 31 грудня року, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.

– А які ж переваги врешті матиме бізнес у межах проєкту?

– Як я вже сказав, податкова служба вдосконалює умови, за яких бізнес буде зацікавлений у прозорій та чесній взаємодії з державою.

Проєкт «Територія високого рівня податкової довіри» передбачає надання низки переваг для платників податків, які відповідають встановленим критеріям.

Плюси для бізнесу такі:

- мораторій на проведення перевірок. Це означає, що включені до Переліку підприємці звільняються від переважної частини документальних позапланових, планових та фактичних перевірок;

- скорочуються терміни камеральних та документальних перевірок при отриманні бюджетного відшкодування;

- скорочено терміни надання індивідуальних податкових консультацій;

- буде закріплено комплаєнс-менеджера, який покликаний допомогти в ухваленні управлінських рішень та виключенні ризиків порушення податкового законодавства.

Точність і швидкість – ключові переваги, які надає проєкт для підтримки платників податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства. Насамперед, це виявляється в оперативному реагуванні на запити та навіть у діях на випередження.

Переконаний, такий підхід має мотивувати інших підприємців дотримуватися всіх правил, аби також отримати додаткові преференції податкового адміністрування.

– І ще одне питання. Поясніть, будь ласка, хто такий особистий комплаєнс-менеджер?

– Особистий комплаєнс-менеджер – це повністю нова роль у системі податкового обслуговування, покликана допомогти бізнесу уникати податкових помилок та ризиків. Це своєрідний «податковий радник», який допомагає підприємцям залишатися на правильному шляху і впевнено будувати свої фінансові плани.

Комплаєнс-менеджер не лише поінформує про вимоги та обмеження у законодавстві, він також допоможе розробити найкращі стратегії виконання  податкових зобов'язань та усунення потенційних ризиків порушення податкового законодавства. Це включає детальний аналіз фінансових операцій, пошук інструментів державної підтримки, якими може скористатися платник. Також за необхідності комплаєнс-менеджер надасть усну податкову консультацію.

Вся контактна інформація про комплаєнс-менеджера надходитиме до приватної частини Електронного кабінету. Це забезпечить постійний доступ до актуальної інформації та комунікаційних каналів.

Комплаєнс - менеджер протягом робочого дня:

-відповідатиме на запити щодо ризиків та можливих коригувань;

-сповіщатиме про наближення строків декларування та сплати;

-консультуватиме щодо виправлення помилок у звітності;

-здійснюватиме оцінку наслідків господарських операцій.

При цьому платник податків може самостійно обрати зручний для себе формат взаємодії та частоту комунікації. Така гнучка система забезпечує повну прозорість і ефективність у вирішенні податкових питань:

- швидка усна консультація;

- листування електронною поштою;

- відеоконференція;

- листування в Електронному кабінеті: важливо, що вся історія листування зберігатиметься для подальшого перегляду.

Інтерв’ю в.о. начальника ГУ ДПС у Черкаській області Володимира Жавріда для ІА «Укрінформ».