У Головному управлінні ДПС у Черкаській області повідомляють, що до безповоротної фінансової допомоги згідно з пп. 14.1.2571 Податкового кодексу належать:
· суму коштів, передану платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладання таких договорів;
· суму безнадійної заборгованості, відшкодовану кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;
· суму заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;
· основну суму кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокової облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).
Об’єктом оподаткування фізичної особи – підприємця на загальній системі оподаткування відповідно до п. 177.2 ПК є чистий оподаткований дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця. У разі, якщо фізична особа – підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, то згідно з п. 177.6 ПК, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими законодавством.
Суми безповоротної фінансової допомоги, наданої фізичній особі, входять до складу оподаткованого доходу, як дохід у вигляді додаткового блага, що визначено пп. «г» пп. 164.2.17 ПК.
Оскільки в таому випадку надана безповоротна фінансова допомога не є результатом від здійснення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, що проводиться у порядку та за правилами передбаченими законодавством для такої категорії осіб, то така сум допомоги оподатковується за нормами, встановленими ПК для оподаткування доходів фізичних осіб як додаткове благо.
При цьому пп. 168.1.1 ПК визначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподаткований дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок за ставкою, визначеною у ст. 167 ПК.