Відповідно до Закону України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ юридичні особи, які до введення воєнного, надзвичайного стану на території України перебували на загальній системі оподаткування та скористалися спрощеною системою з особливостями оподаткування, мають з 1 серпня 2023 року повернутися на попередню систему оподаткування. Про це зазначила у відео заступник начальника управління – начальник відділу адміністрування податку на прибуток, неприбуткових установ і організацій та спрощеної системи оподаткування управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Черкаській області Ольга Пилипенко.
За її словами, такі платники складають та подають податкову декларацію з податку на прибуток підприємств наростаючим підсумком з початку 2023 календарного року. При цьому результати діяльності за періоди перебування на сплаті єдиного податку не враховуються при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, зазначеного у підпункті 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Кодексу, з урахуванням положень пункту 41 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Положення цього пункту впроваджено з метою усунення подвійного оподаткування податком на прибуток підприємств операцій з відвантаження (надання) товарів (робіт, послуг), які було розпочато в період сплати єдиного податку та завершено в період сплати податку на прибуток підприємств.
Ольга Михайлівна закцентувала увагу на тому, за який звітний період потрібно буде подати декларацію з податку на прибуток після повернення з єдиного податку на загальну систему оподаткування. Як зазначила заступниця, усе залежить від розміру річного доходу, визначеного за правилами бухгалтерського обліку за 2022 рік, зокрема з урахуванням доходів, отриманих за період, у якому платник податку перебував на сплаті єдиного податку.
Отже, для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за 2022 рік:
- не перевищує 40 мільйонів гривень, встановлюється у 2023 році річний звітний період;
- а для тих платників податку, у яких річний дохід перевищує 40 мільйонів гривень, у 2023 році встановлюється квартальний базовий звітний період. Тобто потрібно буде подати декларацію за три квартали 2023 року, граничний термін подання якої 09 листопада 2023 року.
Обов’язково слід врахувати, що положення нової редакції пункту 41 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу застосовуються до операцій, що були здійснені, починаючи з 1 серпня 2023 року.
А саме: фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду збільшується на суму доходу, отриманого як оплата за товари (роботи, послуги), відвантажені (надані) під час перебування на спрощеній системі оподаткування, вартість яких згідно з правилами бухгалтерського обліку визнано в складі доходу під час перебування на такій системі. При цьому одночасно зменшується фінансовий результат до оподаткування на суму собівартості таких товарів (робіт, послуг), що врахована в складі витрат згідно з правилами бухгалтерського обліку під час перебування платника на спрощеній системі оподаткування.
Також фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду зменшується на суму доходу, визнаного згідно з правилами бухгалтерського обліку у вигляді вартості товарів (робіт, послуг), відвантажених (наданих) у такому періоді в частині суми їх попередньої (авансової) оплати, отриманої під час перебування платника на спрощеній системі оподаткування, та оподаткованого єдиним податком, при цьому, одночасно збільшується фінансовий результат до оподаткування на суму собівартості відвантажених (наданих) таких товарів (робіт, послуг), що врахована у податковому (звітному) періоді у складі витрат згідно з правилами бухгалтерського обліку.
Окремо визначені правила оподаткування при здійсненні авансових оплат.
У разі отримання під час перебування платника на спрощеній системі оподаткування попередньої (авансової) оплати частини вартості товарів (робіт, послуг), відвантажених (наданих) у подальшому у звітному (податковому) періоді перебування такого платника на сплаті податку на прибуток підприємств, фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму частини собівартості таких товарів (робіт, послуг), що врахована у такому періоді в складі витрат згідно з правилами бухгалтерського обліку, яка так відноситься до собівартості таких товарів (робіт, послуг), як сума такої попередньої (авансової) оплати до загальної вартості таких відвантажених (наданих) товарів (робіт, послуг).
Звертаємо увагу! Норми пункту 41 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу поширюються на всіх платників, які перебували на спрощеній системі оподаткування та повертаються на сплату податку на прибуток підприємств і в тому числі платників, що тимчасово перейшли на таку систему відповідно до пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу з 1 серпня 2023 року.
Зазначені коригування застосовуються незалежно від того, чи прийняв платник відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Кодексу рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень розділу ІІІ Кодексу.
Також ці коригування не поширюються на платників податків, які були платниками єдиного податку четвертої групи.