Працівники Драбівської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Черкаській області постійно проводять зустрічі з платниками податків задля активного роз'яснення застосування норм податкового законодавства.
Так, нещодавно, головний державний інспектор Юлія Кукоба провела зустріч з платниками податків-користувачами земельних часток (паїв).
Під час зустрічі особлива увага була приділена питанню мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) на землю для фізичних осіб.
Юлія Василівна доводила до відома відвідувачів центру обслуговування платників, що згідно з Законом України від 30 листопада 2021 року № 1914 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» для платників податків – фізичних осіб, у яких у власності та/або користуванні (оренді, суборенді, емфітевзисі, постійному користуванні) є земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь, вводиться поняття мінімального податкового зобов’язання.
У зв’язку з внесеними змінами до Податкового кодексу України для багатьох власників або користувачів земельних ділянок постає питання сплати мінімального податкового забов’язання на землю.
Фахівчиня розповіла присутнім, що мінімальне податкове зобов’язання – це мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до Податкового кодексу України.
Платниками МПЗ є власники та/або користувачі (орендатори/суборендатори, на умовах емфітевзису, постійного користування) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь.
МПЗ поширюється на власників та користувачів земельних ділянок сільгосппризначення, які розташовані за межами населених пунктів, а також у їхніх межах, якщо розмір ділянки становитиме 0,5 га та більше.
Тобто, обов’язок сплати МПЗ, покладається на власника земельної ділянки або у випадку передачі останньої в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування — на орендарів або користувачів такої земельної ділянки.
Інспектор наголосила, що сплата МПЗ є обов’язковою як для юридичних, так і для фізичних осіб.
Однак, відповідно до змін внесених Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 №2120, тимчасово за 2022 та 2023 звітні роки не нараховується та не сплачується МПЗ за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованих територіях або на територіях, де ведуться бойові дії, а також ті, які визначені як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Порядок розрахунку МПЗ визначено ст. 38-1 ПКУ та обчислюється за відповідними формулами для земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, нормативно-грошова оцінка яких як проведена так і не проведена.
Особливості розрахунку МПЗ за 2022 та 2023 звітні роки визначені п. 67 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, де зазначено, що застосовується коефіцієнт 0,04 нормативно грошової оцінки земельної ділянки, або ж 4% від НГО.
Юридичні особи та ФОП зобов’язані у складі податкової декларації за рік подавати додаток з розрахунком загального МПЗ за 2022 рік.
Платникам – фізичним особам не потрібно самостійно звітувати за МПЗ. Якщо земельна ділянка знаходиться в офіційній оренді, то обов’язок зі звітування та сплати переходить до орендаря такої ділянки.