В рамках постійної взаємодії контролюючих органів з територіальними громадами 14 лютого 2022 року, за ініціативи керівництва Леськівської територіальної громади, заступник начальника Черкаської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Черкаській області Олег Лисенко провів виїзний семінар в адміністративному приміщенні будинку культури Леськівської ТГ з суб’єктами господарювання територіальної громади щодо застосування РРО та/або ПРРО, ведення обліку товарних запасів, одноразового (спеціального) добровільного декларування, деклараційної кампанії - 2021 та інших актуальних питань з податкового законодавства.
Під час семінару повідомлено про новації в законодавстві, а саме:
* з 01.01.2022 застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим для тих суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. РРО та/або ПРРО не будуть застосовувати платники єдиного податку І групи;
* РРО застосовується при розрахунках:
- готівкою
- через POS термінал із застосуванням ЕПЗ;
- через ПТКС не банківської установи (готівка та ЕПЗ);
- у дистанційнім торгівлі з ЕПЗ, у тому числі виключно електронні розрахунки через системи LiqРау, Portmone, іРау, Приват24, Монобанк, Ощад24/7;
* РРО не застосовується при розрахунках:
- перерахування коштів з рахунку СГ на рахунок СГ;
- перерахування коштів через касу банку;
- через ПТКС банку (готівка та ЕПЗ).
Завантажити безкоштовну версію ПРРО можна на сайті tax.gov.ua.
Водночас, наголошено, що з 26.11.2021 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 03.09.2021 № 496 «Про затвердження Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку» (далі – Порядок).
Порядком визначено, що облік товарних запасів здійснюється ФОП шляхом постійного внесення до Форми обліку інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід'ємною частиною такого обліку.
Вимоги Порядку поширюються на платників, які здійснюють:
- діяльність на загальній системі оподаткування;
- діяльність на III групі ЄП з реєстрацією платниками ПДВ.
Порядок поширює свою дію на платників єдиного податку ІІ-ІV груп, які здійснюють:
- реалізацію технічно-складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
- реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення;
- реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
Також було висвітлено під час семінару-зустрічі питання з приводу одноразового (спеціального) добровільного декларування.
«Податкова амністія» – це можливість легалізувати статки з яких не було сплачено або сплачено не в повному обсязі податки і збори в періоди до 1 січня 2021 року та бути захищеним державними гарантіями і звільнятися від відповідальності (п. 14 підрозділу 94 розділу ХХ Кодексу).
Якщо фізична особа має активи, з яких не було сплачено або сплачено не в повному обсязі податки і збори в періоди до 1 січня 2021 року, то така особа може самостійно прийняти рішення щодо подання одноразової декларації (п. 1 підрозділу 94 розділу ХХ Кодексу).
Скористатися «податковою амністією» може виключно особа, яка є повнолітньою та дієздатною, але при цьому з 2005 року не перебуває/перебувала на державній службі і не знаходиться під санкціями (п. 3 підрозділу 94 розділу ХХ Кодексу).
Об’єктами декларування можуть бути такі активи як: кошти у національній та іноземній валютах, банківські метали (золото, платина тощо); нерухомість (квартири, житлові будинки, нежитлові приміщення, земельні ділянки); автомобілі; предмети мистецтва, антикваріат, ювелірні вироби; корпоративні та майнові права на об’єкти інтелектуальної власності; цінні папери; інші активи (дороговартісні годинники, зброя, хутро, тварини рідкісних порід тощо), які були придбані за рахунок доходів з яких не було сплачено або сплачено не в повному обсязі податки і збори в періоди до 1 січня 2021 року (п. 4 підрозділу 94 розділу ХХ Кодексу).
Одноразова (спеціальна) добровільна декларація подається безпосередньо декларантом до контролюючого органу в електронній формі (п.п. 6.2 п. 6 підрозділу 94 розділу ХХ Кодексу). Форма одноразової (спеціальної) добровільної декларації та Порядок її подання затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.08.2021 №439.
Відомості, що містяться у одноразових (спеціальних) добровільних деклараціях та доданих до них документах, є конфіденційною інформацією та не підлягають розголошенню (п.17 підрозділу 94 розділу ХХ Кодексу).
З приводу деклараційної кампанії - 2021 повідомлено наступну інформацію.
Доходи громадян, одержані від ведення особистого селянського господарства, оподатковуються у порядку, визначеному пп.165.1.24 п.165.1 ст.165 Податкового кодексу України (Кодексу), яким передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України для ведення особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари.
При цьому розмір зазначених земельних ділянок, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються.
Якщо розмір цих земельних ділянок перевищує 2 гектари, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах.
Вищезазначені особи повинні подати річну податкову декларації про майновий стан та доходи за 2021 рік до ДПС за своєю податковою адресою по строку до 30 квітня 2022 року, в якій визначають зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Сплачується зазначені в декларації суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору до відповідного бюджету до 31 липня 2022 року.
Поряд з цим висвітлено інші актуальні питання з податкового законодавства.
Робота з суб’єктами господарювання триває, податкова служба всіляко сприяє їх розвитку шляхом ефективної взаємодії. Такі семінари-зустрічі важливі як для податкової служби, так і для платників податків.
За матеріалами Черкаської ДПІ