Якщо в майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (зокрема, за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених ст. 102 ПКУ), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової інформації за формою, чинною на час подання уточнюючого розрахунку. Про це йдеться в п. 50.1 ПКУ та п. 2 розділу IV Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.2016 №21.
У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше податкової декларації з ПДВ, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок повинні бути додані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.
Додаток 3 (ДЗ) до декларації подається у випадку, якщо платник податку:
· заявляє про повернення суми бюджетного відшкодування (заповнено рядок 20.2 декларації);
· заявляє про врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника.
Отже, виправлення помилок, що були допущені у додатку 3 (ДЗ) до декларації, проводиться шляхом подання уточнюючого розрахунку, до якого додається додаток 3 (ДЗ) з відміткою «Уточнюючий».
· заявляє про повернення суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ.
В уточнюючому розрахунку відображаються:
· у графі 4 - відповідні показники декларації звітного (податкового) періоду, додаток 3 (Д3) якої уточнюється. У разі якщо до декларації за цей звітний (податковий) період раніше вносилися зміни, у графі 4 відображаються відповідні показники графи 5 останнього уточнюючого розрахунку, який подавався до декларації звітного (податкового) періоду, додаток 3 (Д3) якої уточнюється;
· у графі 5 – відповідні показники з урахуванням виправлення. Якщо помилка не вплинула на числові показники декларації, графа 4 дорівнює графі 5;
· у графі 6 –сума помилки (абсолютне значення) з відповідним знаком (+/-). У випадку, якщо значення графи 5 відповідає значенню графи 4, графа 6 не заповнюється.
Уточнення показників у додатку 3 (Д3) здійснюється шляхом значення правильних показників.
Звертаємо увагу, що не підлягають виправленню помилки, допущені у додатку 3 (Д3) при заповненні суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню, а саме у графі «зазначається цифрами» підпункту «а» та у рядку «Усього» графи 4 таблиці 1 підпункту «б», оскільки невідповідність цих сум рядкам декларації (рядки 20.2.1 та 20.2.2 відповідно) свідчить про порушення вимог Порядку № 21, а отже, про відсутність у платника права на отримання бюджетного відшкодування. У такому разі платник податку має подати уточнюючий розрахунок за звітний період, в якому допущено помилки, та зменшити суму, заявлену до бюджетного відшкодування, в повному обсязі.